| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |Ankara Sanat Tiyatrosu

Hakkında :
Ankara Sanat Tiyatrosu 46 yaşında

1963'ten Bugüne
Ankara Sanat Tiyatrosu, 6 Aralık 1963 tarihinde Asaf Çiyiltepe ve arkadaşları tarafından devrimci ve ilerici bir tiyatro olarak kurulmuştur. Takım oyunculuna dayanan, öncü bir sanat tiyatrosu anlayışını bu güne dek koruyan AST'ın Genel Sanat Yönetmenliği'ni Asaf Çiyiltepe'nin 1967 yılında yapılan doğu turnesi sırasında geçirilen bir kaza sonucu vefatı üzerine Güner Sümer üstlenmiştir. Ancak Ast çalışanları ile bazı konularda anlaşmazlıklar yaşamış ve çalışanlar 1970 yılında grev kararı almışlardır. Bu grev Türkiye'de henüz benzeri bulunmayan öncü bir hareketin ilk ve tek örneğidir. Güner Sümer'in yönetiminden sonra Sanat Yönetmenliği'ne Rutkay Aziz gelmiştir. Halen bu görevi devam ettiren Rutkay Aziz, birçok oyuna yönetmen ve oyuncu olarak imzasını atmıştır.

60'lar Türkiye'sinden bu yana Türk Tiyatro Tarihi'ne bir mihenk taşı olarak yerleşen Ankara Sanat Tiyatrosu, yüzlerce oyuncu, yazar, yönetmen, sahne tasarımcısı, sahne müzikçisi ve teknisyenin yetiştirmiş bir okuldur.

45 yılda defalarca kez kapatılmalarla ve yasaklanmalarla mücadele eden tiyatro çalışanları 1971 - 1972 sezonunda Bertolt Brecht'in yazdığı, Yılmaz Onay'ın yönettiği "Hitler Rejiminin Korku ve Sefaleti" adlı oyunla, sıkıyönetim tarafından gözaltına alınmıştır. Bununla beraber 1974 - 1975 sezonunda Maksim Gorki'nin aynı isimli romanından Bertolt Brecht'in oyunlaştırdığı "ANA" adlı oyunu Rutkay Aziz rejisi ile sahneleyen AST çalışanları, seyircisine ve Türkiye'ye yeni bir marş kazandırmıştır. Seyirci oyundan çıkarken az önce sahnede öğrendiği "1 Mayıs Marşı"nı hep bir ağızdan söyleyerek toplumsal bilinci tiyatro sahnesinde de kazanabileceğini öğrenmiştir. Bu oyunlar sayesinde AST bir "Brecht - Gorki" tiyatrosu olarak da tanınmaktadır.

Uğur mumcu, Nazım Hikmet, Bilgesu Erenus, Faruk Erem, Eşber Yağmurdereli, Yaşar Kemal, Turgut Özakman, Sabahattin Ali, Yılmaz Güney, Behrengi, Dario Fo, Samuel Beckett gibi yazarların oyunlarını oynamış bir sanat kurumu olan AST, 1973 - 1974 sezonundan bu yana kendi dünya görüşü ve oyunculuk anlayışına uygun olmak üzere 35 yıldır "Geleneksel - Amatör Tiyatro Kursu" açarak hem kendi kadrosuna hem de Türk Tiyatrosu'na genç oyuncular yetiştirmektedir.

Ankara Sanat Tiyatrosu, 1963 yılından beri 38'i çocuk, 112'si büyük oyunu olmak üzere toplam 150 oyun sahnelemiştir ve tam 45 yıldır ilerici, devrimci ve öncü bir tiyatro olarak Türk ve Dünya tiyatrosundaki yerini korumaktadır.


İletişim :
http://www.ast.com.tr

Oyunları :

Devam Eden Oyunlar:

Kayıtlı oyun bulunmamaktadır. Oyun Bilgilerinizi tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine gönderebilirsiniz..

Önceki Oyunlar:

Giderayak - 2011Tiyatro Kursu Başlıyor!
23 Eylül'den itibaren her PERŞEMBE Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
"İyilik Yayıncılığı" İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi, Bir Çok Sevilen İsmi Bir Araya Getirdi
Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu'nda Oyunlar Devam Ediyor

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..