| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları

Hakkında :
1971 yılında, Robert Kolejin asırlık kampüsü ve geleneği yeni adıyla buluşur. 1971' de RCP(Robert College Players), Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları'na dönüşür. Bundan böyle BÜO, RCP'nin deneysel ve avant-garde tiyatro geleneğinin takipçisi ve koruyucusu olacaktır. 1970'li yıllarda bu doğrultuda birçok önemli prodüksiyona imza atılır. "Marat-Sade", Peter Weiss. (1975) ve Brechtli yıllardan "Jeanne D'ark Duruşması" (1976), "Arturo Ui'nin Engellenebilir Yükselişi" (1977), "Beş paralık İşler" (1977-1978), bunlardan birkaçı.

BÜO, 1980'li yıllardan amatör tiyatronun başını çektiği bir yeniden canlanma döneminin motoru olacak İstanbul Amatör Tiyatro Günleri'ni düzenlemeye başlar. Anadolunun çeşitli kentlerinden gelen birçok amatör tiyatro grubu etkinliklerini Social Hall' de sergileme ve tartışma olanağı bulurlar. Social Hall yeniden tiyatro sanatının çekim merkezi haline gelmişti. Şu anda ise, 2000 yılında ana teması tiyatro alanında dayanışma ve birlik sorunu olarak özetlenebilecek bir tartışma sürecinin sonucunda kurulan, İstanbul Alternatif Tiyatrolar Platformu Girişimi'nin (İATP-G) bir üyesidir.

1988; yeniden yapılanma... BÜO, 1988 yılında bugünde korumaya çalıştığı kumpanya anlayışı doğrultusunda önemli bir atılım dönemine girer. Bu dönem sonrasında sergilenen klasik yapıtlarla edinilen tiyatral birikim BÜO'yu Kalyon Bar 1993,Galip Sokaklara Talip 1995, Varol Kanlıca'nın Önlenemez Düşüşü 1996, Mutfaktakiler 1998-2003, Çingenenin Şarkısı 1999-2006, Deprem 2000-2001, Deli Aklı 2001, İş Ararım İş 2002, Troilos ile Kressida 2004, Aklayıcılar Kongresi ve Kilyos'ta Berber Hikayeleri 2005, Düğün ve Bahar Noktası 2006 adlı prodüksiyonlara taşımıştır.

2007 yılında ise BÜO iki ayrı prodüksiyonla seyirci karşısına çıkmıştır. Çalışmaları Kilyos Sarıtepe Kampüsü'nde yürütülen ve metni BÜO tarafından yazılan Ben de Bunları Anlatmazsam Mart ayında seyirci ile buluşmuş; Nisan ayında ise çalışmaları Güney Kampüs'te yürütülen, N. V. Gogol�ün Müfettiş'i sergilenmiştir.

BÜO YILLIK; önceki yıllarda Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları tarafından çıkarılan MİMESİS'in yarı profesyonel tarzda BÜMED bünyesinde faaliyet gösteren Tiyatro Boğaziçi tarafından çıkartılmaya başlamasından sonra BÜO yeni bir dergi faaliyetine yöneldi: BÜO Yıllık. BÜO bu dergi çalışmasıyla, bir sene içinde yaptığı tüm faaliyetleri yazılı bir materyal haline getirerek, gelecek kuşaklara bir belge bırakmayı ve gelenek oluşturma, kurumsallaşma noktasında sıkıntı çeken amatör tiyatro tarihine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.


İletişim :
Adres: Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs l. Erkek Yurdu Altı PK:34342 Bebek/İstanbul

Telefon: (0212) 359 6473
E-mail: buo@boun.edu.tr

Ulaşım :
Taksim-R.Hisarüstü 559C
Kabataş-R.Hisarüstü 43R
Şişli-R.Hisarüstü 59R
Kadıköy-R.Hisarüstü 125
Sarıyer-R.Hisarüstü 59RS


Oyunları :

Devam Eden Oyunlar:

Kayıtlı oyun bulunmamaktadır. Oyun Bilgilerinizi tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine gönderebilirsiniz..

Önceki Oyunlar:

Don Cristobita ile Dona Rosita'nın Acıklı Güldürüsü - 2008
At - 2008Tiyatro Kursu Başlıyor!
23 Eylül'den itibaren her PERŞEMBE Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
"İyilik Yayıncılığı" İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi, Bir Çok Sevilen İsmi Bir Araya Getirdi
Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu'nda Oyunlar Devam Ediyor

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..