| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
İngiltere Ulusal Tiyatrosu Kayıtları Salon'da Gösterilecek (11/4/2015)NATIONAL THEATRE (İNGİLTERE ULUSAL TİYATROSU) KAYITLARI
SİNEMA DÜZENİNDE, SALON PERDESİNDEN GÖSTERİLECEK

BİLETLER YARIN SATIŞA ÇIKIYOR

National Theatre Live işbirliğiyle Londra’nın en önemli tiyatrolarında sergilenen ve Broadway’de kapalı gişe oynayan oyunların, sahnelendiği salondaki en iyi koltuğun bakış açısından yapılan ve özenle kurgulanan kayıtları, 15 Kasım’dan itibaren her ay Salon’a kurulacak beyaz perdeden tiyatroseverlerle buluşacak. Hamlet’in ardından, Aralık’ta Fareler ve İnsanlar, Ocak’ta Skylight, Şubat’ta ise John oyunlarının kayıtları, Salon’da sinema düzeninde izlenebilecek. National Theatre Live işbirliğiyle Oyun Salonu kapsamında gerçekleştirilecek gösterimlerin sınırlı sayıdaki biletleri 5 Kasım tarihinden itibaren satışa sunuluyor.

Benedict Cumberbatch’li “Hamlet” oyununun kaydı, Salon perdesinde
15 Kasım’dan itibaren ay sonuna kadar her Pazar

Sherlock Holmes olarak izleyicilerin gönlünde taht kuran; Imitation Game ile Oscar adayı olan ve 12 Years a Slave, Hobbit gibi gişe rekortmeni filmlerde izlediğimiz Emmy ödüllü başarılı oyuncu Benedict Cumberbatch, Salon’a kurulacak perdeden bu kez izleyenlerin karşısına Hamlet olarak çıkıyor. Bu sezon İngiltere’nin en önemli tiyatrolarından National Theatre’da izleyicilerle buluşmaya devam eden Hamlet, geçtiğimiz günlerde 25 ülkede 1400 sinema salonunda canlı olarak yayınlandı ve 225 binden fazla seyirciye ulaşarak bir rekor kırdı. Cumberbatch de sinema gösterimlerini desteklerken, “Oyunu erişilebilir hale gatirebilmenin en şahane yolu” olarak gördüğünü belirtiyor.

Londra’daki Barbican Centre’daki gösteriminden bir yıl önce biletleri tükenen ve eleştirmenler tarafından büyük övgüler toplayan Hamlet prodüksiyonunu, Daily Telegraph gazetesi “5 yıldızlı bir Hamlet” olarak nitelendiriyor. W. Shakespaere’ın unutulmaz eseri Hamlet’in bu yorumunun yapımcılığını Sonia Friedman Productions, yönetmenliğini ise Lyndsey Turner üstleniyor. Hamlet oyununun yüksek çözünürlüklü kaydı; 15, 22, 29 Kasım Pazar günleri 15.00’da, Salon’a kurulacak beyaz perdeden izleyicilerle buluşacak.  

Broadway başyapıtı “Fareler ve İnsanlar” Salon ekranında
6 ve 13 Aralık Pazar

New York’ta sahnelenen ve Broadway’in en ünlü prodüksiyonlarından biri haline gelen Fareler ve İnsanlar (Of Mice and Men), National Theatre Live kapsamında, İngiltere sinemalarının ardından Salon’a kurulacak beyaz perde ekranında gösterime giriyor. 127 Hours ile Oscar’a aday olan, Altın Küre ödüllü başarılı oyuncu James Franco ile The IT Crowd ve Girls dizileri ile Bridesmaids filmindeki performanslarıyla göz dolduran, BAFTA ve Tony ödül adayı Chris O’Dowd’un başrollerini paylaştığı Fareler ve İnsanlar, John Steinbeck’in 1937 yılında kaleme aldığı ve klasikler arasında yer alan eserinin Broadway yorumu olarak izleyicilerle buluşuyor. Anna D. Shapiro’nun yönetmenliğini yaptığı oyunda, Gossip Girl’den tanıdığımız Leighton Meester ile Tony ödülü sahibi Jim Norton da rol alıyor.

Daily Telegraph, Time Out New York ve NY Daily News gibi yayınların başrol oyuncularını yücelttiği, TIME’ın ise “Başyapıt” olarak nitelendirdiği Fareler ve İnsanlar oyununun yüksek çözünürlüklü kaydı, 6 ve 13 Aralık Pazar günleri 15.00’da, Salon ekranında gösterimde olacak.

7 dalda Tony ödülüne aday gösterilen “Skylight” da Salon ekranında
10 ve 24 Ocak Pazar

The Reader, The Hours ve Billy Eliot filmleriyle Oscar’a aday olan başarılı yönetmen Stephen Daldry’nin yönettiği Skylight, Altın Küre sahibi ve Love Actually filmiyle BAFTA ödülüne layık görülen Bill Nighy ile The Great Gatsby filminden hatırladığımız, An Education filmiyle ise BAFTA ödülü kazanarak Oscar’a ve Altın Küre ödülüne aday olan Carey Mulligan’ın rol aldığı, Tony ödüllü bir West End yapımı.

İngiliz oyun yazarı David Hare tarafından yazılan ve prömiyerini 1995 yılında West End’deki Cottesloe tiyatrosunda yaptıktan sonra 1996 yılında Broadway’de gösterilmeye başlanan Skylight, soğuk bir Londra akşamında öğretmen Kyra Hollis’in, karısını yeni kaybetmiş başarılı ve karizmatik restoran işletmecisi, eski sevgilisi Tom Sergeant tarafından beklenmedik bir şekilde ziyaret edilmesini konu ediniyor. İki karakterin ortak tutkular ile karşıt ideolojileri üzerinden ilerleyen ve İngilizlere özgü karanlık bir mizahla bezeli bu dram, 2014’te sahnelenmeye başlanan bu son prodüksiyonuyla Tony ödüllerinde 7 dalda adaylık kazandı ve “En İyi Yeniden Sahnelenen Tiyatro Oyunu” ödülüne layık görüldü.
The Guardian’ın “Bazı oyunlar zaman içinde silinir. David Hare’nin Skylight’ı aksine 1995’teki prömiyerinden bu yana daha da zenginleşmiş görünüyor” yorumunda bulunduğu Skylight ayrıca, Daily Telegraph tarafından “Bill Nighy ve Carey Mulligan bize David Hare’in oyunun bu yeni prodüksiyonunda, güçlü ve duygusal olarak kıran kırana bir performans sunuyor” sözleriyle övgüler aldı. Skylight oyununun yüksek çözünürlüklü kaydı, 10 ve 24 Ocak Pazar günleri 15.00’da Salon ekranından izleyicilerle buluşacak.

Salon ekranında bir hareket tiyatrosu: “John”
7 ve 21 Şubat Pazar

Bugüne dek 50 farklı ödül kazandıkları 18 yapıma ve dört TV filmine imza atan dünyaca ünlü hareket tiyatrosu topluluğu DV8, John başlıklı yeni yapımlarında suç, uyuşturucu ve ölümün karanlığıyla geçen yılların ardından küllerinden doğarak kendine yeni bir hayat yaratmaya çalışan John’un hikâyesini anlatıyor. Gerçek hayat hikâyesine dayanan ve DV8’in sanat direktörü Lloyd Newson ile John’un aşk ve cinsellik üzerine yaptığı söyleşiler üzerine kurgulanan bu belgesel tiyatro niteliğindeki yapım, geçtiğimiz yılki Liverpool Homotopia Festivali’nde prömiyerini yaparak büyük ses getirdi. Taylor Benjamin, Lee Boggess, Gabriel Castillo, Ian Garside, Ermira Goro, Garth Johnson, Hanne Langolf, Vivien Wood ve Andi Xhuma’nın oyuncu olarak yer aldığı John, 18 yaş üzeri izleyiciler için, söz ve hareketi bir araya getiren dokunaklı bir teatral deneyimi, Salon’a kurulacak beyaz perde üzerinden izleyicilerle buluşturacak.

John oyunuyla ilgili olarak The Guardian “Lloyd Newson’ın son prodüksiyonu hareketi kelimelerle birleştirerek bir adamın yürek parçalayıcı ama aynı zamanda eşsiz hayatını sahneliyor”, The Telegraph “Lloyd Newson’ın eserlerine benzeyen bir şey görme ihtimaliniz yok. Onun belgesel tiyatroyla kıvrımlı ve metaforik hareketleri buluşturması cesur, kapsayıcı ve tamamen eşsiz” ve Time Out Londra “Zihin zorlayıcı, zarif. Şaşırtıcı fiziksellik” şeklinde olumlu eleştirilerde bulundu. John oyununun yüksek çözünürlüklü kaydı, 7 ve 21 Şubat Pazar günleri 15.00’da Salon’a kurulacak beyaz perdede izleyicilerin beğenisine sunulacak.
 
National Theatre Live nedir?

İngiltere’nin en önemli tiyatrolarından National Theatre’ın (Ulusal Tiyatro) bir girişimi olan National Theatre Live, tiyatro yapımlarının Londra’daki sinema salonlarından canlı olarak gösterilmesini sağlayan bir proje olarak 2009 yılında başladı. Proje kapsamında gösterilen ilk yapım, Helen Mirren’ın başrolünü üstlendiği Phèdre oldu. Phèdre, gösteriyle aynı zamanda Britanya’da 70 farklı salonda yayınlandı. Daha sonra dünya çapında 200 salonda yapılan gösterimlerle oyun toplamda 50.000 kişiye ulaştı. O günden bu yana proje kapsamında 20’yi aşkın yapım yer aldı. National Theatre Live kayıtları, performanslar sırasında, oyunların sahnelendikleri salondaki en iyi koltuklara yerleştirilen kameralarla yapılıyor. Bugüne dek dünyanın dört bir yanında 1.100’ü aşkın salonla 3,5 milyondan fazla kişiye ulaşan National Theatre Live, Kasım ayından itibaren Oyun Salonu kapsamında yapılan özel işbirliğiyle Salon ekranında İstanbullu tiyatroseverlerle buluşuyor.

Biletler 5 Kasım’da satışta

5 Kasım Perşembe günü, 10.30’dan itibaren satışa sunulacak gösterimlerin sınırlı sayıdaki biletleri tam 40 TL, öğrenci 25 TL olmak üzere Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişesinden temin edilebilecek. İKSV ana gişesi Pazartesi’den Cumartesi’ye her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ve Salon’daki NT Live gösterimlerinin gerçekleştirileceği Pazar günlerinde 10.00-16.00 saatleri arasında açıktır. Etkinliğin olmadığı Pazar günleri gişe kapalı olacaktır. Ayrıca Salon etkinliklerinde Vodafone Red ve Vodafone FreeZone üyelerine bir bilet alana ikinci bilet hediye.

Lale Kart sahipleri %25’e varan indirimlerden yararlanabilirler. Ayrıca Lale Kart'ın en genç kategorisi Mavi Lale Kart ile siz de İKSV'yi destekleyebilir, tüm Salon İKSV etkinliklerinde %10 indirimden yararlanabilirsiniz. Mavi Lale Kart yalnızca 50 TL. Ayrıntılı bilgi için: lalekart.org

MasterCard da Salon etkinliklerine katkı veren kurumlar arasında yer alıyor.Paylaş      
Yorumlar

Bu Haber Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 961
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 


    Güncel Haberler     En Çok Okunan Haberler
KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu'ndan Müjde: Perdeler Açılıyor, Tiyatro Sezonu Başlıyor
Hangisi Karısı, 5. Sezonunda!
  Tüm Haberler

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Haberler
  Bu haberin yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer haberler aşağıda listelenmiştir...

 • Craft Tiyatro'dan Hepimizin Öyküsü Aynı (11/5/2015)
 • Kumbaracı50'de Bu Hafta (9-14 Kasım 2015) (11/5/2015)
 • Şehir Tiyatroları 311 Personel Alacağı Haberini Yalanladı (11/5/2015)
 • Oyun Atölyesi'nde Köprüden Görünüş (11/5/2015)
 • Eskişehir Şehir Tiyatroları'nın Yeni Oyunu: Töre (11/5/2015)
 • Alpino Çocuk Tiyatrosu, Kaçuv işbirliği ile Hastanelerdeki çocuklarla buluştu (11/5/2015)
 • Pantomim Günleri, Altkat Sanat'ta Başlıyor (Ücretsiz) (11/4/2015)
 • Ortak Sahne'de 'Yerli Yersiz' Kabare (11/4/2015)
 • Şehir Tiyatroları Kasım 2015'te 3'ü Yeni 29 Oyunla Seyirciyle Buluşuyor (11/4/2015)
 • CEF Tiyatro'dan Facialı Bir Komedi: Malulen Emekli Gökbilimci Hüseyin Çineli (11/4/2015)
 • İngiltere Ulusal Tiyatrosu Kayıtları Salon'da Gösterilecek (11/4/2015)
 • Şehir Tiyatroları'nda Bu Hafta (4-7 Kasım 2015) (11/4/2015)
 • Sezonun Enn Eğlenceli Oyunu Hangisi Karısı, Kasım'da da Devam Ediyor (11/3/2015)
 • İş Oyuncuları, Bahar Noktası ile Bu Sezonda da Perde Diyor (11/3/2015)
 • Oyun İşleri Kasım 2015 Programı (11/3/2015)
 • 6. Uluslararası Mardin Çocuk ve Gençlik Tiyatro Festivali (11/3/2015)
 • Tiyatro 4, Boş Şehir ile Kasım'da İzmir ve İstanbul'da (11/3/2015)
 • Araf, Danimarka'da sahnelenecek (11/3/2015)
 • İstanbul Şehir Tiyatroları 311 kişi alacak (11/5/2015)
 • Tiyatro Mavi'den Kadın İsterse (Sanat Mahsulleri Ofisi) (11/3/2015)
 • Üstün Akmen, Harbiye Muhsin Etruğrul Sahnesi'nden Uğurlandı (11/3/2015)
 • Devlet Tiyatrosu'nda Bu Hafta (02-08 Kasım 2015) (11/2/2015)
 • gnelev'in ödüllü oyunu SİTE Kasım'da Ziba Pub ve Hayal Perdesi'nde (11/2/2015)
 • Yaşar Ersoy Yazdı: Çok Teşekkürler Üstün Akmen (11/2/2015)
 • Lefkoşa Belediye Tiyatrosu: Üstün Akmen Unutulmaz Eserleriyle Yaşayacak (11/2/2015)
 • Üstün Akmen’in vefatı üzerine Tiyatro Eleştirmenleri Birliği'nden Açıklama (11/2/2015)
 • ŞAFT Tiyatro'dan Siz Tek Ben Hepiniz (11/2/2015)
 • Tiyatro Keyfi Kasım 2015 Programı (11/2/2015)
 • Üstün Akmen vefat etti (11/2/2015)
 • Şehir Tiyatroları, 100 Yılın Sanatçıları Buluştu (10/30/2015)
 • Ayşenil Şamlıoğlu: Darülbedayi'nin son genel sanat yönetmeniyim (10/30/2015)
 • 'Müstehcen' Diye Oyun İhbar Eden İskender Pala, Şimdi Oyunları Seçen Kurulda (10/30/2015)
 • Kim Demiş Seçim Haftasında Tiyatro Olmaz Diye? HANGİSİ KARISI Devam Ediyor..! (10/30/2015)
 • Kimsenin bilmediği yönleriyle Adile Naşit | Röportaj (10/30/2015)
 • Çolpan İlhan&Sadri Alışık Tiyatrosu'nun Oyunu Bay Kolpert 2. Sezonunda (10/30/2015)
 • Tiyatro Cosmos, Sizin İçin Zararlı ile Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu'nda (10/30/2015)
 • İmparatorluk Kuranlar yahut Şümürz, 26 Ekim'de Hayal Perdesi Beyoğlu'nda! (10/30/2015)
 • Oğuz Atay'ın Oyunlarla Yaşayanlar Oyunu D22 Sahnesi'nde (10/30/2015)
 • Tiyatrogen, (H)Alet-i Ruhiye ile Old City Comedy Club'da (10/30/2015)
 • Nurhan Karadağ Vefat Etti (10/30/2015)
 • Şehir Tiyatroları, Terzi Oyunuyla Adana'da (10/30/2015)


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  5 Kasım'den itibaren her PERŞEMBE Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  KüçükÇiftlik Bahçe Tiyatrosu'ndan Müjde: Perdeler Açılıyor, Tiyatro Sezonu Başlıyor
  Hangisi Karısı, 5. Sezonunda!

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |