| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

 Haldun Dormen

Hayranım Diyenler : 1176 kişi

Haldun Dormen Hakkında Yorumlar


Paylaş      

Babası, Kıbrıslı aydın bir işadamı olan Sait Ömer Bey, annesi İstanbullu bir paşa kızı olan Nimet Rüştü Hanım'dır. Bir yaşına bile basmadan, ailesi İstanbul, Şişli’ye yerleşti. Sahneye ilk defa Galatasaray Lisesi’nde ortaokul öğrencisi iken çıktı. Lise öğrenimini Robert Kolej’de tamamladı. Sekiz yaşında geçirdiği bir kaza sonucu sol ayağı sakatlandı.

Tiyatro eğitimini ABD’de Yale Üniversitesi’nde aldı. İstanbul’a döndüğünde önce Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne'ye girdi ve Cinayet Var adlı oyundaki dedektif rolüyle ilk kez seyirci karşısına çıktı. Bir buçuk yıl Muhsin Ertuğrul ile çalıştıktan sonra Beyoğlu Parmak sokağın arkasında 60 kişilik bir salonu olan Cep Tiyatrosu'nu kurdu. 1957’de Papaz Kaçtı komedisi ile İstanbul’un Feriköy semtinde Dormen Tiyatrosu’nu kurdu. Cep Tiyatrosu’ndaki Erol Günaydın, Nisa Serezli, Metin Serezli, Erol Keskin gibi isimler Dormen Tiyatrosu’nun kadrosunu oluşturdu. Topluluk en parlak dönemini 1957-1972 yılları arasında yaşadı. 1961’de Türkiye’de sahnelenen ilk müzikal olarak bilinen Sokak Kızı İrma’yı sahneledi.

1966'da sinemacılık yapan Dormen, bu dönemde iki film yönetti: Ekrem Bora ile Belgin Doruk’un rol aldığı Bozuk Düzen (1966) ve Müşfik Kenter, Nedret Güvenç, Belgin Doruk’un rol aldığı Güzel Bir Gün İçin (1967). Bozuk Düzen, 3. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi film birincilik ödülünü, Güzel Bir Gün İçin ise 4. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Komedi Filmi ödülü aldı. Ödüllere rağmen filmler gişe başarısı sağlamayınca sinemadan vazgeçip yeniden tiyatroya döndü.

Dormen Tiyatrosu, 1972’de Ses Tiyatrosu’nda Ayı Masalı adlı oyunla perdelerini açtı. Bit Yeniği, Şahane Züğürtler gibi oyunlar sahneledi. 1977’de televizyonun yaygınlaşması sonunucu artan ekonomik sıkıntılar yüzünden tiyatroyu kapatmak zorunda kaldı. Dormen, 1977’den sonra televizyonculuk ve radyoculuk yaptı. Milliyet Gazetesi’nde 8 yıl boyunca gazetecilik yaptı. 1980’lerde yeniden tiyatroya döndü. 1984’te Dormen Tiyatrosu yeniden perdelerini açtı. Ancak 2001 yılından yaşanan ekonomik kriz ve 17 Ağustos depremi sonrasında tiyatronun elverişsiz konumu yüzünden deprem korkusuyla seyirci sayısının düşmesi tiyatronun yeniden kapanmasına neden oldu.

Haldun Dormen, 11 oyun yazdı. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde ders verdi, Hacettepe Üniversitesi tarafından Onursal Bilim Doktoru olarak ödüllendirildi. Televizyon için de çok sayıda program hazırlayan Dormen, çeşitli televizyon dizilerinde rol alarak ününü arttırdı. Yapı Kredi Sigorta adlı sigorta şirketine sanat danışmanlığını sürdüren Haldun Dormen, 1997’den beri verilmekte olan Afife Jale Ödülleri’nin gerçekleştirilmesine ön ayak olmuştur.

Dormen, 1959’da halkla ilişkiler alanında dünyaca tanınan bir isim olan Betül Mardin ile evlenmiş, sekiz yıl süren bu evliliğinden Ömer adlı bir oğlu dünyaya gelmiştir. Haldun Dormen, anılarını "Sürç-ü Lisan Ettikse", "Antrakt", "İkinci Perde" adlı kitaplarında toplamıştır. Bulvar komedisi ve vodvil türünde uzmanlaşmış bir tiyatro yönetmenidir. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Dormen, şu anda Medyapım Akademi'nin yöneticiliğini yapmakta ve oyunculuk dersleri vermektedir. Bu akademide hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik oyunculuk, tv yapımcılığı ve diğer kişisel gelişim dersleri verilmektedir.

Aldığı ödüller
1966 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi 1. Film Ödülü, Bozuk Düzen
1966 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Senaryo Ödülü, Bozuk Düzen
1967 Antalya Altın Portakal Film Festivali, En İyi Komedi Filmi Ödülü, Güzel Bir Gün İçin

Yönettiği bazı tiyaro oyunları
Bu Oyun Başka Oyun
Kantocu
Papaz Kaçtı
Lüküs Hayat
Yukarda Biri Var
Lüküs Hayat
Spkak Kızı İrma]]
Şahane Düğün
Nicw Yıllara
Zafer Madalyası
Şahane Züğürler


Haldun Dormen isimli sanatçının sitemizde kayıtlı çalışmaları
Olacak Şey Değil
Kaç Baba Kaç
Dün Gece Yolda Giderken Çok Komik Bir Şey Oldu
İkinin Biri
Pazar Günkü Cinayet
Onlar Ermiş Muradına
Şahane Düğün
Bu Oyun Başka Oyun
Papaz Kaçtı
Kibarlık Budalası
Lüküs Hayat
Kantocu

Yorumlar

Basri BUDAK - ( 12/17/2008 )
19 aralık cuma günü Bizim okulun tarihine bir efsane yazılacak ve bu efsaneye tanık olan okulumuz öğretmen ve öğrencileri yaşadıkları sürece hep anlatacaklar bende dahil bu bu efsaneyi yazacaklar ise dev bir kadroyu temsil eden üç dev SANATÇI biri HALDUN DORMEN biri TARIK PAPUÇÇUOĞLU ve de HAKAN ALTINER bu efsaneyi yazacak olan bu dev kadroya bizi onurlandırdıkları için çok teşekkür ediyoruz ve onları çok seviyoruz.

çetin arslan - ( 12/29/2008 )
türkiye değil dünyada en iyi karekter haldun dormendir.

kaptan çetin


kevser tınmaz - ( 12/31/2008 )
çok başarılı


YILDIRAY - ( 1/16/2009 )
ustadımız oldugu ıcın tıyatroyu bızlerrr onun sayesınde sevdık bende bır tıyatro asıgıyım eger ılerde olursa tıyatrocu olmak emelın ve hedefım

ESRA - ( 1/27/2009 )
Tek kelime söylüyorum ona bayılıyorum

banu ava - ( 1/31/2009 )
tiyatronun duayenlerinden profesyonelliğin zirvesinde


mine alşeker - ( 2/11/2009 )
haldun dormen benim idolüm we tiyatro oyuncusu olmak en büyükk hayalım ailem basta karsı cıksada şimdi şimdi anlıyolar nekadar istedigimii ama daha cok büüyük bi hayalım war oda haldun dormenin egitim mutfagından yararlanmak onun engin bilgilerinden faydalanmak ona ulaşmak istiorum bunu nasıl yapcagımıı bilmiorum umarım bu yazdıgımı görür tabi bu bii ihtimal...tiyatro sahnesinin tozunu yuttmus bi insan tiyatrosuz yapamazz ve bende onlarrdanımm ama güsell mevkilerde olmak basarıyı yakalamak istiyorsam bunu cok büyük ustaların yanında olmak isterim..haldun dormen bi idol benim idolüm.

ayşe baykan - ( 2/11/2009 )
ben haldun dormen e nasıl ulaşabilirim


gulşah yaylagul - ( 3/8/2009 )
sonderece onemlı ve usta bır oyuncu
Türk tıyatrosu ve dormen
ısımler ancak bukadar bır butun olabılır
o durusu gulusu bakısı sesı yorumu ve oyunları ıle gercek bır sanatçı


- ( 3/26/2009 )
çok başarılı bir tiyatrocu kıymetini bilmemiz gerekiyor o bir duayen bugün oğlumun okulundaydılar tiyatro gösterisi için onu ilkdefa yakından gördüm ve çok mutlu oldum iyiki var ne mutlu bize

- ( 3/27/2009 )
cok tatlı bayılıyorum bırazdaha ındırımlı olsa bıletler daha cok gelen olur tıyatroya çalıkusuna gıtmeyı cok ıstedım ama cok pahlıydı gıdemedım cok uzuldum

Bursa Özel Çakır Anaokulu öğrencileri - ( 4/6/2009 )
Sayın Haldun Bey biz sizi çok beğeniyoruz. Bir gün Bursa''ya yolunuz düşerse bizim kalbimizi kırmayıp okulumuzu ziyarete gelirseniz çok mutlu oluruz. Kelebekler sınıfı öğrencileri sevgilerle....

serkan işbilir - ( 4/28/2009 )
haldun hocam sizin ve sanatınbızın önünde saygıyla eğiliyorum !!!

ALİ KIRCA - ( 5/3/2009 )
senin hayranınım

ÇETİN ARSLAN - ( 5/9/2009 )
KARAKTER,ALÇAK GÖNÜLLÜLÜK,GERÇEK BEYANI.VS.
DÜNYANIN EN İYİSİ.. AMA BİR İNSANA BU KADAR
ÖVGÜ NORMALMIDIR.BEN HALDUN DORMENE YAPIYORUM BU ÖVGÜYÜ İŞTE

kaptan.cetin@hotmail.com


Hüdaverdi GÖRGÜN - ( 6/1/2009 )
Devlet Sanatçısı ünvanı almış bu kadar başarılı bir yönetmen sanatçı ile tanıştığıma onunla AKHİSAR''da birlikte olduğumuza çok memnun olduk.
Alçak gönüllüğü ile gönülleri fethetti.


Hakan Kesiciler - ( 6/2/2009 )
Akhisar Koleji''nde bizlerle beraber olduğu için en içten sevgilerimi sunuyorum. İyi ki varsınız...

Aleyna Dıkaya - ( 6/4/2009 )
bende haldun dormen devlet tiyatrosunda eğitim görüyorrum onun sayesndetiyatroya inandm sevdim allah sizi ve sizin gibileri başımızdan eksik etmesin...

halime başak - ( 11/10/2009 )
haldun dormen tiyatrosunda eğitim almak istiyorm 4 senedir belediye tiyatrosundayın oyuncuyum 2tane yayınlanmş şiir kitabım var 15 yakın ulusal tvde konuk oldum progaramlara bu konu hakkında yardımçi olmanızı istiyorm mail adresim halimebasak@hotmail.com sevgiler

BURÇİN ÖZEL - ( 12/29/2009 )
YAŞADIGIN HAYATI VAROLUSA DOGRU YÖNELTEN POZİTİF BİR HAYAT KAYNAĞI HALDUN DORMEN


SİNEM ARSLAN - ( 1/6/2010 )
siz usta tiyatrocusunuz.bende sizin gibi tiyatro eğitimi alcam sizi çok seviyorum iyiki varsınız ve hep varolun

SİNEM ARSLAN - ( 1/7/2010 )
haldun dormen çok başarılı.muhteşem tiyatrocu onu çok seviyorum.

samet çakırtaş - ( 1/26/2010 )
bence sinema ve tiyatro dünyasının gerçek doğayenlerindendir. kaybedilmesi çok acı olnur ondan öğremecek çok şeylerimiz var.

ayşenur kalay - ( 2/4/2010 )
eed süper bi adam yha

ali ersoy - ( 2/14/2010 )
tek kelimeyle harika...

berk kara - ( 2/20/2010 )
tiyatroloranızı çok beyeniyorum


ismail aksu - ( 2/25/2010 )
haldun dormenin kürtçe tiyatro hazırladığını okudum.
açılım saçmalığına katılanlar arasında yerini almış.halkın gözündeki olumlu burada sona ermiş.bölücüler arasındaki yeni konumu kendisine hayırlı olsun.


gökçe yıldız - ( 2/26/2010 )
çok geniş bi mizaha ve görgüye sahip onu hüdaverdi flminden hatırlıyorum ve çok beğenmiştim hala öle... seviyorum sizi

AHMET YAMAN - ( 3/5/2010 )
Üstadım na mütenahiyim zanatınıza ISTERDIMKI NACIZANE SIZE ULAŞIP BU DEĞERLİ SAHNELERINIZDE SIZLE YER ALAMASAMDA TOZUNU YUTMAK İSTERDIM BIR SUPLE İÇİN ADAN ZEYE KONUSMAK VE SAHNEDE SIZI GRMEKTEN KIVANC DUYARDIM

mustafa - ( 3/7/2010 )
haldun dormenin hayranıyım

eylül - ( 3/25/2010 )
haldun dormeni cok seviyorum keşke dadı dizisine devam etse en komik sahneleri onunkiydi.Başarıların devamınıdilerim


YAŞAR KARADEMİR - ( 3/25/2010 )
Haldun dormen her zaman başarılara imzasını atan...TİYATRO USTASI....onu cok seviyorummmm.

AYŞEGÜL ÖZDOĞAN - ( 3/31/2010 )
Buraya yazmak dahi büyük bir onur.. önünde saygıyla eğilip.. sessiz kalıyorum..

GÖZDE ELGÜN - ( 4/5/2010 )
O TİYATRO DÜNYASININ DUAYENİ... BEN İZMİR SAHNE TOZU TİYATROSUNA GİDİYORUM...
ÖĞRETMENİM:MUZAFFER ÇAĞLAR İŞGÖREN..
SİZİ ÇOK SEVUYORUM İYİ Kİ VARSINIZ...
<3


Ayşe Ebru Baysal - ( 4/17/2010 )
Ben bir MS hastasıyım.Şuan 29 yaşındayım,26 yaşımda tanı koyuldu.Sil baştan-ı izlemedim,ama izlemek çok istiyorum.Her hastalıkta olduğu gibi MS te zor bir hastalık ama ben çok şükür kötünün iyisiyim.Kimseye muhtaç değilim.Sil baştan-ı,beni MS hastasıyım diye istemeyen,küçük gören insanların,özellikle 1 kişinin izlemesini çok istiyorum.Sadece MS deil birsürü hastalık yüzünden bu şekilde muamele gören insanlara,bu oyun kocaman bir ders olsun.Çok teşekkürler Haldun amca.

Zeynep Kaya - ( 5/5/2010 )
Index Grup olarak Binnaz Ekren yönetmenliğinde İçindekiler -- ÇEHOV-- adlı oyunu sergiliyoruz.Su ana kadar Afife Jale,CKM ve Tarık zafer Tunaya-da 3 gösteri yaptık. Dün Haldun Dormen-de 4. performansımızı sergiledik.Aynı sahneyi Haldun Hoca,Minür Özkul,Gazenfer Özcan,Metin Serezli ve daha bir sürü değerli sanatcılar ile paylaşmık olmak beni çok onurlandırdı.İyiki varsın ve iyiki bize bu tiyatro salonunu kazandırmışsın Haldun Hoca.

YASEMİN - ( 6/2/2010 )
GERÇEKTEN ÇOK BEĞENDİĞİM VE ÖRNEK ALDIĞIM BİR TİYATROCUDUR ONDAN EĞİTİM ALMAYI ÇOK İSTERİM


pınar kurşun - ( 6/7/2010 )
çok ıyı tıyatrocu

gonca - ( 6/15/2010 )
sizi cok seviyorum kesinlikle işinizin üstadısınız keske işini herkes sizin gibi cok iyi yapabilse hayranım

pelin - ( 7/24/2010 )
gerçekten deneyiminizi aldığınız eğitimi ve oyunculuğunuzu çok beğeniyorum tiyaronuzun bir parçası olmak bana çok mutluluk ve grur verir çokda istiyorum ama izmirde oturuyorum keşke izmirde olsanız....

Umut - ( 8/22/2010 )
Merhaba sizi çok seviyoruz. 1980-li yıllarda TRT kanalında Haldun hocanın siyah/beyaz sinema filmi kuşağı vardı. Bu filmlerin listesi mevcutmudur acaba, ozamanlardan aklımda kalan filimler var fakat isimlerini hatırlayamıyorum.

feride yanmaz (9/11/2010) - ( 11/9/2010 )
ben hem haldun dormenin ve tiyatronun
hayranıyım ki büyük ustanın kurmuş olduğu
tiyatro sahnesinde eğitim almak için 52 -
yaşında tiyatro kursuna başlıyorum onu büyük saygı ve sevgiyle kutluyorum


seda - ( 1/24/2011 )
cok ıyı tıyatrocu

selin - ( 2/26/2011 )
çok süper biri tiyatrouda onungibi süper

Kadir Aykut Medeni - ( 4/29/2011 )
Küçüklüğümden beri hayalim olan oyunculuk,şu anlık eğitimimden dolayı duraklamış bulunmaktadır kendim şu an kendimi az çok geliştirmek icabında kayıtlı bulundugum AJANS-ta bulunmaktayım. Dileğim HALDUN DORMEN gibi büyük sanatçılarımızdan ben ve benim gibilerin elinden tutup neden bizde olmayalım sözünü gerçekleştirmek için inşallah yardımda bulunmasını arz ederim SAYGILARIMLA ..

ERKAN GENİŞ - ( 7/6/2011 )
Büyük üstad,doğru öğretileri ile samimi bir hoca,donanımlı eğitmen.Hakiki..

sultan - ( 8/31/2011 )
ondan bitane daha yok.....

Abidin (şcç) - ( 11/26/2011 )
Ellerinden öpeceğim üstadlarımdan birtanesi.


SEMRA LALE - ( 1/3/2012 )
Keşke sizinle tanışma onuruna ulaşsam.O kadar çok isterim ki.Size hayranım.


aysegül - ( 1/15/2012 )
arkadaslar ekol dramada ders vermekte kendısı su an ordan ulasabılırsınız

lokman filik - ( 2/21/2012 )
SN HALDUN BEY Ben 1.25cm boyunda fiziği düzgün ortaokul mezunu genel kültürü olan bir kişiyim aile durumum babam öldü annem ve 15 yaşında kardeşimle devletten aldığım özürlü maaşımla zor şartlarda yaşamaya çalışıyom sizden ricam dizilerde veya filimlerde bana uygun bir rol almamda bana yardımcı olmanız zira kazanacağım parayla tiyatro eğitimi alarak bu konuda eğitimli bir şekilde filim sektöründe çalışmak istiyomrum.tanıdığım hiç kimse yok bu sektörün en büyüğü olarak siz varsınız bu konuda bana yardımcı olacağınızı düşünerek sizi rahatsız ettim.yardım edeceğiniz umuduğla olumlu veya olumsuz cevabınızı bekliyorum.SAYGILARIMLA. TELEFE.05443423492

Semiha - ( 5/6/2012 )
Haldun Dormen abartısız en iyi tiyatroculardan. Ve aldıgı tüm ödülleri alın teriyle kazandı,hak etti. Umarım bir ömür boyu onun kadar iyi tiyatrocular keşfedilir ve degerleri bilirinir..

Feridun Erman - ( 5/18/2012 )
Hani,-Gelmiş geçmiş en iyi sanatçı- sözü var ya. Haldun Bey gerçekten bu sıfatı en çok hakedenlerdendir. Saygı ile selamlıyorum.

ufuk yılmaz - ( 6/15/2012 )
haldun dormen tiyatro üstadı hacamız sizki yetiştirdiğiniz bunca örencinizi tv sektörüne kazandırdınız aldığınız dua ile insanların sevgisiyle bir bütünsünüz başarı merdiveninden sizi takip ediyoruz bende oyuncu olarak size saygı duyuyorum oyunu dürs oynarsan kazanırsın hile olmadan adam gibi mesela sözünü severim sizde çok büyük bir üstat olarak tebriklerimi bir minnettar bilirim sayın hocam dilerseniz siznle çalışmak sizden eğitim almak isterim oyunuma oyun katıp güçlenmek isterim saygılarımı tekrar arz ediyorum sağlık ve esenlikle kalın sayın HALDUN DORMEN HOCAM


büşra - ( 12/3/2012 )
sizi çok seviyorum ve beyeniyorum okulunuzda eğitim almak çok istiyorum

melda kara - ( 7/26/2013 )
Harika bir insan harika bir sanatçı...

Adıgüzel Güzel Sanatlar Lisesi-nde -Haldun Dormen Sahnesi- yer alıyor.

Konser için gittiğimde görmüştüm,çok hoşuma gitmişti.


Haldun Dormen Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 32
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Muhsin Ertuğrul      Haldun Taner      Necip Fazıl Kısakürek      Nazım Hikmet      Aziz Nesin      Haldun Dormen      Samuel Beckett      Erol Günaydın                                                                                                                                                                                          Sam Bobrick      Rıfat Ilgaz     Tiyatro Kursu Başlıyor!
24 Ocak'tan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!

Çocuklar için Drama ve Tiyatro Kursu!
13 Kasım'dan itibaren her CUMARTESİ Kadıköy'de!
7-9 yaş grubu için hem eğlenceli hem öğretici..Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
"İyilik Yayıncılığı" İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi, Bir Çok Sevilen İsmi Bir Araya Getirdi
Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu'nda Oyunlar Devam Ediyor

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..