| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
9 AY sON GÜN - Tiyatro Oyunbozan
Yasemin AktaşOYUNBOZAN’ın kurucusu olan Sermiyan Midyat yola çıkış düşünü şöyle özetliyor:

“En iddialısından bir sözle cüret belki bu gösterdiğimiz. Sinema ve televizyon gibi görsel alternatifleri düşünecek olursak, tiyatronun seyirciye ulaşma sorunu aşikar kuşkusuz. Elbette bunun çok anlaşılır ve hak verilir nedenleri var. Suç sadece tiyatroya gelmiyor dediğimiz seyirci de olmasa gerek. Gelinmiyorsa, biz de yapamıyoruzdur. Suçu üzerimize alıyoruz.

Kendi arasında konuşmaktan ötürü azarlanan bir çocukluğun büyüyerek, kendi arasında konuşabileceği ve anlaşılabileceği bir dil, humor ve üslupla seyirciye ulaşmak hevesi zihnimizi alıkoyan. Ve elbetteki bir öfke bizi alıp sahneye koyan. Bu suç ve düşle kuruldu OYUNBOZAN.”

Perdelerini ilk kez açan tiyatro grubu Oyunbozan, oyuncu Sermiyan Midyat tarafından 2007 de kurulmuş olup adından sık sık söz ettireceğe benziyor... Bu grubun ilk oyunu olan 9 AY sON GÜN Sermiyan Midyat tarafından kaleme alınmış, aynı zamanda Midyat karşımıza hem yönetmen hem oyuncu olarak da çıkmakta. Türkiye’de sayısı bir elin parmaklarını bile geçemeyen tiyatro yazarlarına bir yenisinin daha eklenmiş olduğunu görüyoruz bu oyunla.

Gelelim oyunun konusuna; ilk başta ana rahminde üç spermden pardon, dört spermden bahsediliyor. Ana rahmindeki dört sperm ne kadar ilgi çekici olabilir diye düşünürken bulundukları rahmin sahibi canlı bomba olmaya karar verince işler trajik bir hal alıyor. Hatta bu trajiklikten doğan komiklikler içinde buluyoruz kendimizi. Spermlerden oluşacak embriyoların karakterleri birbirinden zıt kutupları oluşturuyor. Liberal sağcı bir sperm, onun akabinde tam zıttı olan solcu feminist bir sperm, bir diğeri aşırı dindar olup en sonuncusu da azınlığı temsil eden eşcinsel bir spermin aralarında geçen konuşmaları, duygu karmaşasını endişelerini, anlaşmazlılarını, izlemekteyiz oyun boyunca. Buldukları çözümlerse bir işe yaramaz çünkü onların yapabileceği pek de bir şey yoktur annenin kararını beklemekten başka. Neyse annemiz kararlıdır kendini, kendi mantığına uyan düşünceler için feda etmeye ve içindeki canlıları da bu düşünceleri uğruna yok etmeye. Anne karakterine sesiyle Zuhal Olcay eşlik ediyor.

Karakterlere baktığımızda ise Sermiyan Midyat’ın oynadığı kişiliğin liberal biri olduğu pek de anlaşılmıyor. Midyat’ın oynadığı karakterin biraz silik olduğu düşüncesindeyim biraz daha kendini göstertebilirdi ve hatta Emel Çölgeçen’le tamamen rolleri değiştirmeleri daha doğru olurdu düşüncesindeyim. Sermiyan Midyat sol görüşlü birini Emel Çölgeçen de liberal karakteri daha güzel geçirebilirdi izleyiciye. Oyunun görünen tek kadın oyuncusu olan Emel Çölgeçe’nin ses konusunda biraz zorlandığını hissediliyor diğer oyunculara ayak uydurabilmek için. Erdem Akakçe’nin baskın bir karaktere sahip olduğu ve rolüne hâkimiyeti oyunun başından sonuna kadar belli oluyordu. Kimi yerlerde tekrarlanan aynı espriler zaman zaman rahatsızlık vermiş olsa da Akakçe rolünün hakkını fazlasıyla verdi bu oyunda. Zira ilk perde daha yüksek performansla oynanan oyunda ikinci perdede biraz düşüşler olmadı değil. Oyunda seslendirmeleriyle birçok sanatçımız katkı sağlamakta. Daha öncede belirttiğim gibi bunların en başında anne karakterini seslendiren Zuhal Olcay geliyor. Bülent Emin Yarar, Ferhan Şensoy, Altan Erkekli… Sesleriyle oyuna eşlik eden oyuncularımız. Oyunun müzikleri de diğer dikkat çeken unsurların başında bence. Rap müziğin tiyatroyla bağdaşabileceğini hiç düşünmemişken aslında kötü de bir uyum olmamış tam da yerine oturmuş olduğunu düşünüyorum bu oyun için. Dekora söylenecek pek bir şey yok. İnsan kendini tekrar ana rahminde hissediyor. Özellikle ışık efektleriyle dekor daha bir canlı, daha bir gerçeğe yakın görünüyor.

Tüm bunların sonunda oyun sonrası "işte bu" dedirten bir oyunla karşı karşıyayız. Aslında her şeyiyle kararında bir oyun olmuş. Konusu itibariyle de yaratıcı olduğunu kanaatindeyim. Kesinlikle bu sezonki oyunlar içinde mutlaka zaman ayrılıp da gidilmesi gereken bir oyun ve sonrasında da iyi ki gelmişim bu oyuna diyeceğinizden kesinlikle eminim. Seyircinin enerjisiyle beslenen oyuncuların temposu, bir hayli artmakta oyun boyunca. Bizde bu ekibin heyecanına ortak olduk ilk gününde heyecanlarını beraber paylaşarak. Son söz olarak bana da gidin görün demekten başka bir şey kalmıyor.

Yasemin Aktaş


Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

zeynep - ( 12/9/2007 )
oyunu izledim.ve bir dakika bile gülmeden duramadım.oyundan ilginizi alamıyorsunuz.

zeynep yasemin - ( 11/21/2007 )
sizi çok beğeniyorum, ve bu sayfaya tiyatro eklemenizi istiyorum

salih duru - ( 1/7/2008 )
ben izledim çok beğendim mutlaka gidin görün

sefiller - ( 11/20/2007 )
ilginçmiş valla izlemeyi cok isterim .ozelllıkle az sayıda olan tiyatro yazar sayısısınında artması beni cok mutlu etti.teşekkurler sermiyan bey.

nildeniz - ( 1/16/2008 )
yaa ankarada nerde bu tiyatrooooooooooooooooooooooooo

aslı - ( 3/25/2008 )
yaw ne olur ankarayada gelsin bu oyun için mersinde gitmeyi bile düşündüm herkes çok övüyor lütfen ankarayada gelsin ne oluuuuuuuuuuurrrrrr


esma - ( 2/21/2008 )
bu son oyun çok güzeldi tek kelimeyle harikaydı keşke sürekli böyle oyunlar oynansa


hamide - ( 3/30/2008 )
Ayy çok güseldi yhaa.Mutlakaa izlein mutlakaaaaaaa

EbRu - ( 3/27/2008 )
10 aralıık’ta İzmir’deki oyuna gittim ve gerçekten çok keyif aldım. Tiyatro haftası nedeniyle yeniden 30 mart’ta İzmir’de. Belki tekrar gidebilirim bile. Gitmeyenler oyunun kendi sitesinden şehirlerine ne zaman geleceğini öğrenebilirler. Kaçırmayın ;)

Beliz - ( 4/5/2008 )
çok güzel bir oyun gerçekten ben ismail hacıoğlu için gitmişitim ama sadece ismail değil herkes harika...Uşak’a gelseler 1 bir kez daha izlerim kesin...

merve - ( 4/17/2008 )
perşembe gecesi 17 nisanda doğuş üni.deydi oyun bende orda izledim..sahnenin küçüklüğü oyuncuları hiç etkilemedi..aksine onlar alanı kendilerince genişlettilerdi üstelik..tek kelimeyle süper bir oyundu ve müthiş yaratıcıydı..ışıklar,dekor,müzikler,hepsi birbirinden güzeldi..ve tabiki sayın midyat,hacıoğlu,çölgeçen ve akakçe emeğinize sağlık..üniversitemize yine bekleriz..teşekkürler..

cann - ( 4/18/2008 )
hayatım hiç bu kadar şahane bi oyun izlememiştim o kadar güzeldi ki anlatamam mutlaka gidin ve görün bence...

gBüşra - ( 4/26/2008 )
Oyunu bir saat kadar önce izledim ve hala etkisindeyim.bence mükemmeldi.4 oyuncunun da rollerini gayet iyi yansıttığı düşüncesindeyim.ismail hacıoğluna ayrıca değinmem gerekirse ’çok değerli bir oyuncu’.

gereksiz ayrıntı - ( 4/26/2008 )
Canlı bomba ile ne anlatılmak isteniyordu. Gündem ile ilgili bir propaganda olması yüksek ihtimal. Kimler canlı bomba oluyor? İlla ki annenin ölümü işlenecekse bu intihar da olabilirdi. Canlı bomba ile ilgili negatif bir vurgu da yoktu. Keşke oyunda siyasi bir propaganda yapılmasa idi. Keşke her din, her millet, herkes için kutsal olan ANNE bu anlamsız propagandaya alet olmasa idi. Oyunda herşey çok güzel giderken birden tersine döndü. Senaristin oyun içinde LİBERALi oynaması önemli değil, senaryoyu LİBERAL yazmalıydı.

tommmmm - ( 10/15/2008 )
çok beyendim elerinize sağlık

esraa - ( 2/1/2008 )
nil hanım şuan bu tiyatrı rizedeeee

yunus - ( 12/12/2007 )
çok içten..

ABDULLAH - ( 3/16/2008 )
ben bu oyunu izledim ve çok beğendim. oyunda cezanın 3 tane parçası var sezen aksuyla olanını buldum fakat diğer iki tanesini bulamadım. izleyen veya duyanlar varsa yardımcı olur musunuz.
abdullah_sarisoy@hot


yelda - ( 2/25/2008 )
bu oyun ankara da nerde, hangi tarihte oynanacak? teşekkürler...

- ( 2/7/2008 )
böyle güzel oyunların turneye çıkmıış olması ne güzel...

rezan midyat - ( 3/25/2008 )
ben de bugün gittimm kuzenim die sölemiyorum süper oynadı


zehra05 - ( 3/27/2008 )
İlk duyduğum da" nasıl yaa" dedim. Çok tuhaf bir şey kim merak etmezki? Ama ne yazıkki merakım dinmedi. Hani Samsun’a gelseler dinecek de.....

melek çetin - ( 4/30/2008 )
bu tiyatro samsuna geldi süper komedi tabiiki biliyorum daha gelem şansları yok amma gelselerde iyi olurlar üzülerek söylüyorum ben buna gitmemiştim...
eeeee.. ne yapayım bilet çok pahalıydı.=)


ece - ( 4/26/2008 )
çok güzel özellikle sermiyan midyat güzel oynadı


zeynep - ( 11/5/2008 )
Çok başarılı bir oyun ve dört başarılı oyuncu.. oyun muhtşemdi türkiyenin içinde bulunduğu, kendini arama ve tanımlamaya çalışma çabasını çok ii anlatan bir oyun.Başarılar ve tebrikler..

nisa - ( 3/12/2009 )
ben izlemiştim çok önceden çok güzel bir oyun çok başarılı oyuncular

ABDULLAH TAŞ - ( 9/11/2010 )
BEN ÇOK BEĞENDİM ÇOK GÜZEL BİR SAHNE HEM KOMİK HEM ROMANTİK SONSUZ BAŞARILAR


Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 871
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Bayazıt - İstanbul Şehir Tiyatroları (Cüneyt İngiz) - 11/27/2007
 • Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler - Oyun Atölyesi (Üstün Akmen) - 11/27/2007
 • Tek Kişilik Şehir - Ankara Devlet Tiyatrosu (İhsan Ata) - 11/27/2007
 • Engin Alkan Söyleşisi (Yasemin Aktaş) - 11/24/2007
 • Mikado'nun Çöpleri - Yıldız Teknik Üniversitesi Oyuncuları (İsmail Can Törtop) - 11/23/2007
 • Kuva-i Milliye Kadınları - Konya Devlet Tiyatrosu (İhsan Ata) - 11/22/2007
 • An Interview with a Famed Stage Director Avra Sidiropoulou (Zeynep Kehaya) - 11/22/2007
 • Çıkmaz Sokak Çocukları - Tiyatro İstanbul (Üstün Akmen) - 11/20/2007
 • 9 AY sON GÜN - Tiyatro Oyunbozan (Yasemin Aktaş) - 11/19/2007
 • Yazar ve Çocuk (Erdinç Yapan) - 11/19/2007
 • Tiyatro Bambaşka (İstanbul) - 11/16/2007
 • Aşkın Yaşı Yoktur - Hadi Çaman Tiyatrosu (Üstün Akmen) - 11/16/2007
 • Düşler Bankı (Erdinç Yapan) - 11/16/2007
 • Can Tarlası - İstanbul Halk Tiyatrosu (Yasemin Aktaş) - 11/15/2007
 • Kürklü Merkür - DOT (Üstün Akmen) - 11/13/2007
 • 9 AY sON GÜN (Oyunbozan Tiyatro) - 11/12/2007
 • UYUŞMA (Değişim Atölyesi Oyuncuları) - 11/12/2007
 • Divane Ağaç "Yunus Emre" (İstanbul Şehir Tiyatrosu) - 11/9/2007
 • Tozlu Çizmeler (İstanbul Şehir Tiyatrosu) - 11/9/2007
 • GÖZÜ KARA ALATURKA (Bakırköy Belediye Tiyatroları) - 11/9/2007
 • Sığıntılar - Pervasız Tiyatro (Adalet Çavdar) - 11/9/2007
 • Erdem Akakçe ile Söyleşi (Yasemin Aktaş) - 11/9/2007
 • Bir Mahalle Ki - Ankara Devlet Tiyatrosu (İhsan Ata) - 11/7/2007
 • KADIKÖY'ÜN HALDUN TANER'İNE BİR DAMLA GÖZYAŞI (Cüneyt İngiz) - 11/7/2007
 • Profesör ve Hulahop (Üstün Akmen) - 11/6/2007
 • Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler (Ezgi Toz) - 11/4/2007
 • KANTOCU - İBB Şehir Tiyatroları (Ebru Güman) - 10/31/2007
 • KANTOCU (Cüneyt İngiz) - 10/31/2007
 • Kemal Başar’ın yönettiği Târgovişte’deki ‘Romeo Juliet’ (Üstün Akmen) - 10/27/2007
 • İYİ BAKIN AYNAYA! (Gül Arda) - 10/24/2007
 • Papucumun Kralı (Çocuk Oyunu) (Fevzi Günenç) - 10/24/2007
 • Akıllı Eşek (Çocuk Oyunu) (Fevzi Günenç) - 10/24/2007
 • Kurtla Kuzu Masalı (Çocuk Oyunu) (Fevzi Günenç) - 10/24/2007
 • Ormanlar Kraliçesi Kim Olsun (Çocuk Oyunu) (Fevzi Günenç) - 10/24/2007
 • Gülüş Düşler Ülkesinde (Çocuk Oyunu) (Fevzi Günenç) - 10/24/2007
 • Küçük Kaplumbağanın Evi (Çocuk Oyunu) (Fevzi Günenç) - 10/24/2007
 • Târgovişte’de Mc Ranin ile bir gece (Üstün Akmen) - 10/24/2007


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  15 Kasım'dan itibaren her PAZARTESİ Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!

  Çocuklar için Drama ve Tiyatro Kursu!
  13 Kasım'dan itibaren her CUMARTESİ Kadıköy'de!
  7-9 yaş grubu için hem eğlenceli hem öğretici..  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  "İyilik Yayıncılığı" İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi, Bir Çok Sevilen İsmi Bir Araya Getirdi
  Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu'nda Oyunlar Devam Ediyor

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..