| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |

 Yeşim Özsoy Gülan

Hayranım Diyenler : 6 kişi

Yeşim Özsoy Gülan Hakkında Yorumlar


Paylaş      

1972 yılında İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi'nde Sosyoloji eğitimi alırken katıldığı Stüdyo Oyuncuları'nda önce öğrenci sonra eğitmen ve oyuncu olarak devam etti. Ardından eğitim için Amerika'ya gitti. New York'ta bir süre Columbia Üniversitesi, Sarah Lawrence Koleji gibi okullardan oyunculuk, tiyatro teorisi ve yönetmenlik dersleri aldıktan sonra Chicago'da Northwestern Üniversitesi'nde disiplinler arası bir bölüm olan Gösteri Araştırmaları Tiyatro Teorisi Bölümü'nde yüksek lisans eğitimine başladı ve bu bölümden Osmanlı Gösteri Sanatlarının Türk Tiyatro Tarihi Yazımındaki Yeri konulu tezi ile mezun oldu. Ekim 2001'de İstanbul'a kesin dönüş yaptı ve ardından Ve Diğer Şeyler Topluluğu'nu kurdu.

İstanbul'a döndüğünden beri Ve Diğer Şeyler Topluluğu ile birlikte "Oyun Alaturka", "Ev - Kakofonik bir Oyun", "Sene 2084", "Aksak İstanbul Hikâyeleri", "Playback", "Son Dünya", "Noter" ve "3. Evren" gibi kendi yazıp yönettiği oyunları sahnelemekte olan ÖZSOY GÜLAN, Ekim 2003'te Galata Kuledibi'nde GalataPerform adını verdiği bağımsız sanat merkezini kurdu.

Yurt içi ve yurt dışında katıldığı festivallerden bazıları 14. ve 15. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali (2004 ve 2006), Neue Stücke aus Europa 2004 (Avrupa'dan Yeni Oyunlar Tiyatro Bienali 2004) (Wiesbaden), Türk-Alman Tiyatro Festivali (Köln), Theater der Welt 2005 (Dünyadan Tiyatro Festivali 2005) (Stuttgart), 0090 Kunsten Tiyatro Festivali (Antwerp), 2008 Bonn Bienali ve 32. Duisburger Akzente Festivali'dir.

Bu festivaller arasında en önemlisi 2004 senesinde Wiesbaden'de gerçekleşen ve Avrupa'dan oyun yazarlarının yeni oyunlarıyla seçildiği Avrupa'dan Yeni Oyunlar Tiyatro Bienali'dir. Bu festivalde 25 değişik Avrupa ülkesinden 40'ın üzerinde oyun yazarı seçilmiştir. Yeşim ÖZSOY GÜLAN "Ev-Kakofonik bir Oyun" adlı oyunuyla festivale dahil olan 40 seçkin yazar arasındadır.
Ödülleri: LİONS HALK JÜRİSİ 2005 YENİLİKÇİ TİYATRO ÖDÜLÜ (Aksak İstanbul Hikâyeleri), AFİFE TİYATRO ÖDÜLLERİ 2006 - Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü (Aksak İstanbul Hikâyeleri), LİONS HALK JÜRİSİ 2007 YENİLİKÇİ TİYATRO ÖDÜLÜ (Son Dünya).

Son olarak 2009-2010 sezonu için Almanya’da Wiesbaden Devlet Tiyatroları için “Türkiye-Almanya 0-0” adlı oyununu yazdı ve yönetti.


Yeşim Özsoy Gülan isimli sanatçının sitemizde kayıtlı çalışmaları
Yüzyılın Aşkı
Yala Ama Yutma

Yorumlar

Yeşim Özsoy Gülan Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 837
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

Zümrüt Erkin      Nihat Alpteki      Özge Kırış      Bensu Orhunöz      Şehnaz Bölen Taftalı      Musa Arslanali      Macide Tanır      Ergin Karabatan      Yeşim Özsoy Gülan      Sanem Öge      İnan Ambarkütük      Eda Çatalçam      Özlem Aktaş      Boris Vian      Umut Temizaş      Ayça Koyunoğlu      Volkan Girgin      Ercüment Acar      Ceylan Dizdar      Mert Aydın      Tuğçe Tanıl      Mert Özkan      Harold Pinter      Mert Tanık      Özge Borak      Barış Bakova      İbrahim Ulutaş      Barış Çağatay Çakıroğlu      Elyesa Çağlar Evkaya      Berkun Oya      Ozan Çelik      Öykü Karayel      Tülin Özen      Tuncay Özinel      Nurçin Çavdar      Ahu Türkpençe      İdil Fırat      Savaş Özdemir      Ümit Anaç      Dilan Dernek     Tiyatro Kursu Başlıyor!
23 Eylül'den itibaren her PERŞEMBE Kadıköy'de!
Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!Duyuru Panosu!Son Eklenen Tiyatro Oyunları

     Güncel Yazılar

Yazar olmak ister misiniz?
Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

Mail Listemize Üye Olun

     Güncel Haberler
"İyilik Yayıncılığı" İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi, Bir Çok Sevilen İsmi Bir Araya Getirdi
Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu'nda Oyunlar Devam Ediyor

Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
 
 |  ..