| Tiyatro Kursu  | Şirket Tiyatrosu
Tiyatro Dünyası
Tiyatro Dünyası Bu Sahnede...
 
Ana Sayfa  |  Hakkımızda  |  Yazılar  |  Haberler  |  Yazarlar  |  Tiyatro Oyunları  |  Tiyatro Grupları  |  Sanatçılar  |  Kaynak  |  Duyuru Panosu  |
Orhan Alkaya'nın Genel Sanat Yönetmenliği Görevinden Alındıktan Sonra Yaptığı Basın Toplantısı
İsmail Can Törtop
29 Mayıs 2009'da İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya görevden alınarak yerine Ayşe Nil Şamlıoğlu getirilmişti. Konuyla ilgili bugün bir basın toplantısı yapan Orhan Alkaya, görevden alınma sebeplerine değinmeden 17 ay kadar süren Genel Sanat Yönetmenliği döneminde yaptığı başarılı çalışmaları basın mensupları ile paylaştı. Neden görevden alındığı konusunda bilgisi olmadığını, fikir yürütmesinin de doğru olmayacağını belirterek bu konuyla ilgili sorulara cevap vermekten kaçınan Alkaya, Ayşe Nil Şamlıoğlu'na başarılar diledi ve elinden gelen desteği vereceğini belirtti.

Basın toplantısının ses kaydını bilgisayarınıza indirerek dinlemek için aşağıdaki linke sağ tıklayıp "farklı kaydet"e basınız..
www.tiyatrodunyasi.com/galeri/orhan_alkaya_basin_010609.mp3

İşte Orhan Alkaya'nın açıklamaları:
--------------------------------------

İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevim sona erdi. Şimdi sahneye, reji masasına dönüyorum ve yeni Genel Sanat Yönetmeni Ayşe Nil Şamlıoğlu'na kalben başarılar diliyorum.
17 ay süren çalışma dönemimizde gerçekleştirdiğimiz, başlattığımız ve altyapısını hazırladığımız sürdürülebilir projelerimizi sayın Şamlıoğlu'na aktaracağım ve Şehir Tiyatroları'nın geleceği için atılacak olumlu adımları her zaman destekleyeceğim, destekleyeceğiz.

- Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi inşaatı sürüyor. Daha önce açıkladığımız gibi 2009 Ekim ayında seyirci ile buluşacak. 29 Mayıs 2009 günü saat 1730 sularında proje revizyonu çalışmalarımız sürüyordu.
- Şehir Tiyatroları 1931-2006 yılları arasında mali modelini oluşturan katma bütçe uygulamasının sona ermesi ile birlikte idari, mali ve sanatsal özerkliğini teminat altına alacak bir modele hayati derecede gereksinim duymaktadır. Bu konuda somut adımların atılması gerekmektedir. Şehir Tiyatroları ancak özerk bir model ile yönetildiğinde hak ettiği uluslararası kulvarda yer alabilir. Bu konuda yürüttüğümüz çalışma ve olanakları da Sayın Şamlıoğlu'na aktaracağım

17 ayda neler yaptık, neleri başlattık kısaca bahsetmek istiyorum:
- Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesi yenilenerek açıldı. Şu an İstanbul'un en nitelikli sahnelerinden biridir.
- Türkiye'nin ilk çocuk tiyatrosu sahnesini 10 Mart 2009'da Kağıthane'de Küçük Kemal Çocuk Tiyatrosu Sahnesi adıyla açtık.
- Gaziosmanpaşa Ferih Egemen Çocuk Tiyatrosu Sahnesi tamamladı, Ekim ayında açılmak üzere bekliyor.
- Bu iki sahne ve bağdaşık olarak ardından geleceğini umduğum sahneler çocuk tiyatrosu alanında devrim niteliğinde hamlelerdir. Çok mutluyuz Muhsin Ertuğrul'un bu en büyük hayalini gerçekleştirdiğimiz için.
- Gaziosmanpaşa ve Dolmabahçe'de iki kaynar stüdyo gerçekleştirdik. Dolmabahçe Beklan Algan Stüdyosu'nun 25. Genç Günler'de açılışını yaptık
- Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde revizyon çalışmalarının sürmesi gerekiyor
- Vatan Caddesi'nde bir inşaatımız bekliyor
- Harbiye Sahnesi adıyla açmayı planladığımız eski Yapı Endüstri Merkezi şu anda duruyor.
- Beyoğlu Sahnesi Proje Yarışması sonuçlandı. Bu yarışma sonuçları itibariyle son derece önemli bir gelişme
- 5 yıldır kadrolarımıza atama yapamamaktaydık, nihayet bu düğümü çözdük. Ayrıca 130 ek kadro aldık Maliye Bakanlığı'ndan. Bu kadro Şehir Tiyatroları'nın nitelikli genişlemesi için çok önemli
- 2318 koltuk kapasiteli 7 sahnemizde 445863 seyirci ağırladık. Doluluk oranında %15 oranında radikal bir artık gerçekleşti. Reel seyirci artışı %25 civarında. Bu yerleşik bir kurum için olağan üstü bir artış. 15 yerli 14 yabancı toplam 29 yeni oyun gerçekleştirdik. 2 uluslararası ortak yapım gerçekleştirdik. 43 oyunla sezonu kapattık.
- Çocuk Tiyatrosu birimi kurduk. Çok önemli bir adımdır. Bağımsız bir birimin akademik, pedagojik anlamda çocuk tiyatrosunu uzmanlaşma alanı olarak değerlendiren bir birimin gerçekleştimesi son derece önemli. Bu birim bu sezon 7 oyun gerçekleştirdi.
- 25. Çocuk Şenliğinde 30bin çocuk seyirci ağırladık
- Tiyatro araştırmaları laboratuvarı ve yeni kurmayı hedeflediğimiz dans tiyatrosu birimi gerçekleştiğinde Şehir Tiyatrosuna ivme kazandıracaktır.
- Genç Günler Festivalinin 25.sini gerçekleştirdik. Geçen sene ve bu sene yaptığımız Genç Günler Festivali, Şehir Tiyatrosu'nun yaratıcı, genç birikimin önünü açan bir deneyimdi. Bu sene 15 proje gerçekleştirildi, bir rekor kırıldı. Geçen sezon Genç Günler'in gönüllü projelerinden Leonce ile Lena'yı ana repertuarımıza aldık ve Afife Tiyatro Ödülleri'nde 7 dalda aday olarak bu yılın aday rekortmeni oldu.
- Şehir Tiyatroları Tarihi kitap yazma çalışmaları başlattık. 4 ciltlik bir ansiklopedi çalışması başlattık. Ayrıca farklı çalışmalar da sürüyor.
- Muhsin Ertuğrul'un yitirilişinin 30. yılında geniş bir açık oturum ve söyleşiler düzenledik. Bu çalışma da kitaplaşmak üzere deşifre edildi.
- Klasiğimiz olan Lüküs Hayat'ın 25. yılını kutladık
- Ödül konusunda mütevazı davranmaya gerek yok. Şehir Tiyatroları tarihine geçecek bir rakama ulaştık. Şu anda sadece 23 ödüldeyiz. İlan edilen bütün ödüllerde en iyi oyun-en iyi yapım ödüllerini üstelik bir değil 3 ayrı oyunla aldık. Sanırım 9 oyun da potaya girmiş. Bu bizim için çok kıvanç verici. Sonuçta kriter dediğimiz şey seyircidir, ödüldür. Tarihe geçecek bir ödül rakamına ulaşan bir tiyatronun yönetimini devrediyoruz.
- Doğrudan çalıştığımız dönem boyunca Kadir Topbaş ile değerli çalışmalarımız oldu, kendisine teşekkür ederim. Ayrıca olumlu katkılar sunan bazı kamu yöneticilerine teşekkür ederim.

Orhan Alkaya'nın sorulara verdiği yanıtlar:
- Alınan karar, karşılıklı alınan bir karar değildi. Atama yetkisi Sayın Başkan'a ait bir yetkidir. Ben bu kararı aldığımda Muhsin Ertuğrul Sahnesi üzerine bir revizyon çalışması yapıyorduk. Karşılıklı konuşarak olmadı.
- Bana söylenen bir gerekçe yok
- Biz oldukça geniş bir ekiptik. Tüm ekip arkadaşlarım cuma günü bana istifalarını verdiler. Ben bu dilekçeleri sayın Şamlıoğlu'na sunacağım. Her yöneticinin kendi istediği ekiple çalışmak gibi bir hakkı vardır, değerlendirme sayın Genel Sanat Yönetmeni'ne aittir.
- Bana deklare edilmiş bir gerekçe olmadığı sürece yorumlarımı ve tahminlerimi paylaşmak istemem. Şehir Tiyatroları'nı oldukça olumlu bir noktada ve büyük açılımlar yapmış, yeniden yapılanma modelinin açılımlarını yapmış olduğu bir noktada devrediyor. Bu projelerin gerçekleşebilmesi çok önemlidir. Şehir Tiyatroları çok farklı semtlerde tiyatro hizmeti veren, dünyada pek modeli olmayan bir tiyatro. Bir semtimizde bir yerinden yönetim modelini gerçekleştirmek üzere de o semtin belediyesi ile anlaşmaya varmış idik. Şehir Tiyatroları'nın daha fazla kumpanyalaşmaya, birbiriyle yoğun sanatsal alışveriş içinde olan ekipler ile tiyatro yapmaya ihtiyacı var. Bunun ilk adımını atmış idik. Umuyorum bu gerçekleşir. Şehir Tiyatroları'nın önünü açacak olan bir modeldir.
- Ayşe Nil Şamlıoğlu, benim de dostluğum olan iyi bir tiyatro insanıdır. Daha çok yönettiği oyunlardan tanıyorum. Başarılı olmasını diliyorum.
- Katma bütçe ile ilgili kanun 2006 itibariyle tamamiyle yürürlükten kaldırıldı. Yeni yapının dünya tiyatrosunun bugün geldiği noktada bizi taşıyabileceğine hiçbirimiz inanmıyoruz. Bunu Şehir Tiyatrolular olarak söylüyorum. Ben Genel Sanat Yönetmeni olduğumda sanatçıların oylarıyla seçilmiş Yönetim Kurulu üyesiydim. Görev yaptığım süre boyuncu Şehir Tiyatroları Genel Kurulu'nun temsilcisi olarak gördüm kendimi. O yüzden söylediğim sözlerin büyük ölçüde Şehir Tiyatrosu Genel Kurulu'na ait olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
- Atamalar Belediye Başkanı tarafından yapılıyor. Herhalde başkanın danıştığı insanlar vardır. Şu anki yapımızda seçimle gelme veya daha önce bizim önerdiğimiz üniversite senatosu gibi bir yapı yok.
- Şehir Tiyatrosu'nda şu anda dans ve müzik alanında çok iyi yetişmiş sanatçı arkadaşlarımız var. Modern sonrası dünya tiyatrosunda dans tiyatrosu artık vazgeçilemez bir öneme haiz. Tiyatroya yeni açılımlar getiren bir disiplin. Şu anda biz bu projeyi hazırladık ve ben bu brifingi de Ayşe Nil Şamlıoğlu'na vereceğim.
- Bürokratik sebeplerle Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin açılışı için bilet satamadık. Yaptığım açıklama "Keşanlı Ali Destanı ile kapandı, Keşanlı Ali Destanı ile açılacak" idi. Bunu da öneri olarak aktaracağım. Ayrıca tiyatro dünyasını çok geniş anlamda kucaklayacak Muhsin Ertuğrul eksenli bir proje hazırlığındaydık. Ümit Denizer'in Perdeci oyununun yapım hazırlığı içindeydik. Bunu da teklif edeceğim.
- Muhsin Ertuğrul Sahnesi inşaatı hızlı ilerliyor. Eğer proje revizyonları doğru zamanda gerçekleştirilirse yetişir. 29 Ekim'e eğer satınlamlar vs ile ilgili bir sorun olmazsa yetişir, en geç Kasım'a yetişir. Bence proje revizyonları önemli.
- Yedi Tepeli Aşk oyunu ile ilgili son derece saptırıcı bir haber ve arkasından gelen çok ciddi risk içeren bir durum nedeniyle oyunun gösterimine geçici olarak ara verdik. Bunu sayısız defa söyledik. 1- Oyunun hiçbir zaman bir kelimesini bile sansürlemedik. 2- Hiçbir zaman repertuardan kaldırmadık. Bir rezerv sebebiyle seçim sürecinin bitmesini bekledik. Özellikle oyunun yazarlarından biri tarafından reel politikaya alet edildiği iddia edildi. Biz de Şehir Tiyatrosu'nun güncel politikaya alet olmaması için ara verdik. Seçim süreci bittiğinde tekrar oynayacaktı ve oynattık. Özel gösterimini yaptık, Genç Günler kapsamında aynen oynandı. Ne yazık ki bazı dezenformatörler ortalığı biraz saptırıcı yayınlar da yaptılar. Benim olduğum yerde sansür olmaz, bunun her zaman arkasında oldum.
- Ben optimist bir insanım. İstenen her türlü katkıyı yeni yönetime sunacağız. Bu projelerin sürmesi Şehir Tiyatroları'nın geleceği için çok önemlidir. Şehir Tiyatroları kendini yenilemek zorunda olan bir kurumdur. Biz herşeyden önce Şehir Tiyatrolu'yuz. Ben, yerime, tahtama, reji masana döndüm. Bize ihtiyaç olmayan bir durumda da yöneticiliğe talip olmadık. Yöneticilik yapmak durumunda kalışımız bize ihtiyaç olduğu, Şehir Tiyatrolu kimliğinin zorunlu kıldığı bir durumdu.
- Ayşe Nil Şamlıoğlu'na brifing vermeye bugün başlıyorum. Epey uzun sürecek bu, çünkü oldukça kapsamlı bir paket var ortada. Süreçlere hakim bir ekibimiz var, elimizden gelen her türlü katkıyı bu alanlarda sunacağız.
- Muhsin Ertuğrul kamusal bir meseledir, hepimizin meselesidir, biraz da haysiyetimizdir. Muhsin Ertuğrul Sahnesi ile ilgili her türlü katkıyı sunacağız. Çünkü bu projelere, süreçlere tamamiyle hakimiz. Çalışma arkadaşlarıma söylediğim şey yeni bir yöneticinin önünü açmak gerektiğidir. Bunun sıkıntısını yaşamış biri olarak aksini yapmam. Bir yönetici mutlak anlamda kendi ekibiyle çalışmalıdır.

İsmail Can Törtop
can@tiyatrodunyasi.com

NOT: Yeni Genel Sanat Yönetmeni Ayşe Nil Şamlıoğlu ile cuma günü bir söyleşi gerçekleştirerek projeleri ve değerlendirmeleri hakkında bilgi alacağız.
Tiyatrodunyasi.com'u takip etmeye devam edin!

Yazarın Tüm Yazıları


Paylaş      
Yorumlar

Hakan - ( 6/1/2009 )
alkaya da geçen yıl böyle bir operasyonla başa gelmişti. o zamanlar ona çok mantıklı geliyordu. bence o zaman da yanlıştı şimdi de bu değişiklik şekli yanlış. bir sene önce afer çığlığı atarken şimdi bunu eleştirmek şık değil

mert güven - ( 6/2/2009 )
Orhan alkaya yine çok üstü kapalı konuşmuş, açıklamaları net değil.
olumlu işlerini anlatmaya çalışmasını anlıyorum ancak kendini süreç içinde nasıl yavaş yavaş bitirdiğini de görmezden gelmese iyi olurmuş. yedi tepeli aşk, muhsin ertuğrul sahnesinin yıkılması, kadrolara yapılan atamalardaki haksızlıklar, kendi gök kubbemiz, yedi tepeli aşk yazarlarının tepkileri gibi konular hep görmezden gelinmiş açıklamalarında. halbuki bu basın toplantısının konusu o olmalı.

ayrıca, bu muhsin ertuğrul sahnesi inşaatının REVİZYONU çok ilginç geldi bana. bakalım sık sık geçen bu revizyon kelimesinin altından ne çıkacak.


nişan altuğ - ( 6/2/2009 )
akp’nin ikinci cumhuriyetçileri nasıl yuttuğunun resmidir.
tiyatroyu yıkabilmek için muhaliflerle el sıkıştılar. kazmacıbaşı da
bir tiyatro hediye ederek işi haledeceğini sandı. sonra sansür istediler. arkasından yetmedi. başka tavizler istediler. sonunda da bu demokrat adamı yutuverdiler. işte hükümetle bu kadar yakın mesai yapmanın tehlikesi


Bu Oyun Hakkındaki Görüşlerinizi Paylaşın !

İsim
Mail  (Yayınlanmayacak)
Yorum
Güvenlik Kodu= 985
Lütfen bu kodu yandaki kutuya yazınız
 

    Son Eklenen Yazılar     En Çok Okunan Güncel Yazılar
27 MART… UMUDUNU ARAYAN BİR GÜN (Ahmet Yapar)
YOKLAMA LİSTESİ (Skeç)
  Tüm Tiyatro Yazıları

  Bu Tarihte Yayınlanan Diğer Yazılar
  Bu yazının yayınlandığı tarihte gündemdeki diğer yazılar aşağıda listelenmiştir...

 • Bir Sempozyum Üzerine -Tatsız- Düşünceler, -Tatlı- Düşler... (Melih Anık) - 6/4/2009
 • 7. GSM Amatör Tiyatro Festivali 3. Günü İzlenimleri (Savaş Aykılıç) - 6/4/2009
 • 7. GSM Amatör Tiyatro Festivali 2. Günü İzlenimleri (Savaş Aykılıç) - 6/4/2009
 • Haldun Dormen: Hiç nefes almadan çalışmışım... (Pınar Çekirge) - 6/4/2009
 • Yarılma sürüyor… (Orhan Aydın) - 6/4/2009
 • İBB Şehir Tiyatroları'nda -Güle Güle…Hoş Geldin….- Atama… Görevden Alma…. / Tiyatronun Yönetimi (Melih Anık) - 6/3/2009
 • Tiyatroda Dans (Yurdagül Yurtseven) - 6/3/2009
 • GSM 7. Amatör Tiyatro Festivali İzlenimleri (Savaş Aykılıç) - 6/2/2009
 • Dün akşam YDܒde tarih yazıldı (Hasan Hastürer) - 6/2/2009
 • Alacakaranlık Kuşağı ve Özerk Tiyatro (Nedim Saban) - 6/2/2009
 • Orhan Alkaya'nın Genel Sanat Yönetmenliği Görevinden Alındıktan Sonra Yaptığı Basın Toplantısı (İsmail Can Törtop) - 6/1/2009
 • Yaban: İnsan Olmayan İnsan (Aliye Ummanel) - 5/31/2009
 • Çok Orijinal Bir Oyun-Bursa Devlet Tiyatrosu (Ahmet Olcay) - 5/31/2009
 • Yaşanılanların Tortusu Kalır Geriye (Fatma Babuşçu) - 5/31/2009
 • Çocuklar Yaşadıklarını Öğrenirler (Yurdagül Yurtseven) - 5/31/2009
 • İstanbul'a Taşınan AST'a Hoşgeldin ve Başarılar... (Savaş Aykılıç) - 5/30/2009
 • Kontes Almaviva ve Eva Duarte Peron Figaro'nun Düğünü'nde karşılaşırsa (Pınar Çekirge) - 5/29/2009
 • Sarım Saklı… Burada! (Yurdagül Yurtseven) - 5/29/2009
 • Bir İzmir Aşığı Olarak Manisa'yı Kıskanıyor(D)um (Uğur İpek) - 5/29/2009
 • 25. Genç Günler’in Ardından Kısa Kısa... (Ayşe Müge Gerdan) - 5/27/2009
 • Savaş Aykılıç ile Bir İlköğretim Öğrencisinin Röportajı (Savaş Aykılıç) - 5/27/2009
 • Game Over (Eser Ali) - 5/27/2009
 • Teşekkürler (!) 2010 İstanbul (Öney Olcaytu) - 5/27/2009
 • Mustafa Kemal'ler Asla Seyirci Kalamaz (Tuncer Cücenoğlu) - 5/26/2009
 • -Marka- Çerçeveye Pencere Camı…. Tiyatromuzun Halleri… (Kusura bakmayın!) (Melih Anık) - 5/25/2009
 • 10. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali (Fatma Babuşçu) - 5/24/2009
 • Dans ve Vücut Eğitiminde Çağdaş Keşifler (İlkay Sevgi) - 5/24/2009
 • AST'ın Ankara salonu kapanıyor! (Orhan Aydın) - 5/24/2009
 • Sayın Can Törtop (Anonim) - 5/23/2009
 • Oradaydım... (Yurdagül Yurtseven) - 5/23/2009
 • Tehlikeli Oyunlar – Oğuz Atay / Seyyar Sahne (Melih Anık) - 5/23/2009
 • Alkışlamak Seyircinin Görevi Değil, Yargısıdır. Yuhalamasını da Bilmek Koşuluyla...! (Dündar İncesu) - 5/21/2009
 • Feridun Karakaya Neden Ahmet Midhat Oluyor (Arda Aydın) - 5/21/2009
 • Temiz Yayıncılık (Nedim Saban) - 5/21/2009
 • O erguvan günbatımları... (Suna Pekuysal) (Pınar Çekirge) - 5/20/2009
 • Üzüntülerim, Sevinçlerim, Teşekkürlerim ve… İzin İsteğim (Üstün Akmen) - 5/20/2009
 • 5 Ödül Aldılar (Fatih Ermiş) - 5/20/2009
 • Alkışlarla Yürüdük... (Rengin Uz) - 5/19/2009
 • Yeter Artık (Ergün Işıldar) - 5/19/2009
 • Can Doğan'ın Sitemizde Yayınlanan İddia ile İlgili Yazısı (Can Doğan) - 5/19/2009
 • Pervari'deki arkadaşım Mehmet Korkusuz'a selam olsun! (Öney Olcaytu) - 5/18/2009


 • Tiyatro Kursu Başlıyor!
  14 Ekim'den itibaren her PERŞEMBE Kadıköy'de!
  Çalışanlara yönelik hobi sınıfı!

  Çocuklar için Drama ve Tiyatro Kursu!
  13 Kasım'dan itibaren her CUMARTESİ Kadıköy'de!
  7-9 yaş grubu için hem eğlenceli hem öğretici..  Duyuru Panosu!  Son Eklenen Tiyatro Oyunları

       Güncel Yazılar

  Yazar olmak ister misiniz?
  Yazar olarak tiyatrodunyasi.com ailesine katılmak, yazılarınızı yüzbinlerce tiyatroseverle paylaşmak isterseniz tiyatrodunyasi@tiyatrodunyasi.com adresine mail gönderebilirsiniz...

  Mail Listemize Üye Olun

       Güncel Haberler
  "İyilik Yayıncılığı" İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi, Bir Çok Sevilen İsmi Bir Araya Getirdi
  Küçükçiftlik Bahçe Tiyatrosu'nda Oyunlar Devam Ediyor

  Tiyatro Dünyası'nı takip Edin
   
   |  ..